Poradnik

Poradnik

 • Czy można w obecnych czasach zaniedbać marketing?

  Według teorii marketing to kompleksowe działania polegające na planowaniu i realizacji strategii mających za zadanie dostarczanie określonych produktów i usług dla określonych grup odbiorców. W przypadku rynku medycznego głównym odbiorcą jest pacjent. Zadowolenie pacjenta jest kluczowym celem w realizacji kampanii marketingowej. W dzisiejszych czasach zabieganie o uwagę pacjenta znacznie różni się od tego z przed lat. Kiedyś mało było gabinetów i placówek świadczących profesjonalne usługi medyczne. W wielu przypadkach ciężko było się dostać na wizytę prywatną, a jeśli już to po odczekaniu w długiej kolejce. Obecnie pacjent ma do wyboru wiele placówek oferujących bardzo szeroki wachlarz usług. Popularność zawodu fizjoterapeuty w ostatnich latach oraz rozwój szerokiego rynku usług w dziedzinie rehabilitacji rozpoczęły silny trend tworzenia własnych gabinetów w całej Polsce. Najsilniejsza konkurencja istnieje w dużych aglomeracjach miejskich gdzie często na jednej ulicy można spotkać kilka gabinetów. Duża konkurencja to również mniejsze miasta, szczególnie te, które posiadają państwowe lub prywatne uczelnie kształcące przyszłych fizjoterapeutów. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku dodatkowych form rehabilitacji. W całym kraju powstało wiele kompleksowych ośrodków, które oferują oprócz fizjoterapii często kilkanaście dodatkowych form rehabilitacji. Gabinety oraz placówki, które długo istnieją na rynku dbają o utrzymanie oraz o pozyskanie nowych pacjentów, natomiast nowe gabinety wchodzą na rynek i rozpoczynają starania o pierwszych pacjentów. Obecnie nowe placówki jak i te z doświadczeniem toczą intensywna rywalizację o każdego pacjenta. Postęp nowoczesnych technologi jak i wzrost świadomości społecznej sprawiły, że pacjenci wiedzą coraz więcej na temat swojego zdrowia oraz swoich praw i przywilejów. Wpływa to bezpośrednio na strategię pozyskania każdego nowego pacjenta.

 • Nowe kanały pozyskiwania pacjentów

  Sposób dotarcia do pacjenta w dzisiejszych czasach nieustannie się zmienia. Kiedyś jedyną opcją było stworzenie strategii opartej na roznoszeniu ulotek, wywieszaniu banerów reklamowych lub umieszczaniu reklam w prasie. Czasem metody te przynosiły dobre efekty, jednak obecnie w natłoku banerów i ulotek ciężko przebić się z tymi informacjami do odbiorcy. Dodatkowo tego typu strategia dociera do szerokiej grupy odbiorców, którzy w danym momencie mogą nie mieć potrzeby skorzystania z danej usługi. Obecnie to co najważniejsze w strategii marketingowej to dotarcie do grupy docelowej. W przypadku rynku rehabilitacji będą to pacjenci, którzy mają potrzebę skorzystania z prywatnych usług fizjoterapeuty. Taka grupa odbiorców jest najbardziej pożądana i ma największą wartość. Obecnie najbardziej korzystną formą reklamy oraz budowania swojego pozytywnego wizerunku jest zaistnienie w internecie. Ten kto zamyka się na ten kierunek, może w przyszłości już nie zdołać nadrobić strat. W przypadku internetu przychodzi kilka pytań i wątpliwości jaką drogę kampanii e-marketingowej wybrać?

  Strona internetowa

  Stworzenie strony internetowej wydaje się być pierwszym krokiem. Jednak nie jest to prosty i łatwy krok, który natychmiast przełoży się na dużą liczbę nowych pacjentów. Stworzenie nowej oryginalnej strony wymaga zarówno czasu jak i sporych nakładów finansowych. Oprócz tego utrzymywanie strony wiąże się z corocznymi opłatami za hosting (miejsce, na którym przechowywane są informacje na temat strony) oraz domenę (nazwę naszej strony). Często są to opłaty sięgające kilkuset złotych w skali roku. W przypadku strony należy pamiętać, że o jej atrakcyjności decydują zawarte na niej treści. Dla wzrostu atrakcyjności konieczne są artykuły i ciekawe informacje a do ich tworzenia potrzebna jest duża ilość czasu. Niestety nawet najlepsza strona internetowa jeśli nie jest odpowiednio wyeksponowana nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów. Jak można ją wypromować ? Istnieje co najmniej kilka różnych strategii.

  Pozycjonowanie

  Przeglądając internet pewne strony pokazują się wyżej inne niżej, decyduje o tym algorytm wyszukiwania Google. Żeby znaleźć się w czołówce trzeba spełniać kilka warunków, które nie są stałe i zmieniają się wraz z rozwojem Google. W celu jak najlepszego pozycjonowania strona musi mieć swoje wersje na wszystkie możliwe urządzenia mobilne, posiadać słowa kluczowe dla danej kategorii oraz wiele nowych i oryginalnych treści. Jest jeszcze co najmniej kilka innych warunków, które warto spełnić żeby strona mogła być jak najwyżej listy wyników wyszukiwania. Oczywiście obecność w pierwszych wynikach wyszukiwania (miejsca na dole listy lub na kolejnych stronach wyszukiwania niestety nie są zauważane przez odbiorców) wymaga zarówno czasu jak i środków finansowych. W dużych miastach dla znaczących słów kluczowych np. Rehabilitacja Warszawa, Gabinet Fizjoterapii Kraków utrzymanie się w pierwszych trzech wynikach wyszukiwania to często koszt kilkuset złotych miesięcznie. Niestety osiągniecie zadowalającego wyniku to często kwestia miesięcy pracy i stałych nakładów finansowych. Należy pamiętać że bardzo wiele osób dąży do tego by być na szycie pierwszej strony.

  Reklamy Google Adwords

  Kolejnym narzędziem, które można wykorzystać do promocji strony w wynikach wyszukiwania Google, są reklamy Adwords. Strategia ta polega na płatności za określoną liczbę reklam z linkiem prowadzącym do naszej strony. Reklama pojawia się powyżej pierwszych wyników wyszukiwania dla wybranego przez nas hasła lub położenia np. Fizjoterapia Łódź. Żeby być jednym z kilku reklamodawców na szycie listy wyszukiwania również musimy płacić. W przypadku każdego jednorazowego kliknięcia odlicza nam się kwota z wcześniej przeznaczonego budżetu. W przypadku kluczowych haseł i lokalizacji każde kliknięcie ma wysoką cenę. Trzeba dodatkowo zdać sobie sprawę, że nie każdy pacjent po kliknięciu na nasz link skorzysta z naszej usługi, co wpływa czasem na mniejszą atrakcyjność tej opcji.

  Inne strategie marketingowe

  Do kolejnych możliwych strategi marketingowych możemy zaliczyć banery reklamowe wyświetlane na stronach odwiedzanych przez naszych docelowych odbiorców. Ciekawym sposobem jest również publikowanie na różnych stronach internetowych treści pisanych przez siebie lub przez agencję marketingową, które będą budowały nasz wizerunek i autorytet wśród potencjalnych pacjentów. Obie powyższe strategie nie należą do tanich. Natomiast pisanie tekstów blogowych wymaga dużej wiedzy i nakładów czasowych w celu stworzenia oryginalnych i odpowiednich dla pacjenta treści.

  Media społecznościowe

  Tanią metodą promocji własnej działalności i marki swojego gabinetu są media społecznościowe (Facebook, Twitter, Instagram). Dostęp do tych mediów jest bezpłatny i można na nich zawierać krótkie treści mające zainteresować innych użytkowników. Jednakże tego typu strategia ma swoje znaczne ograniczenia. Odbiorcami mediów społecznościowych są głównie nasi znajomi i rodzina, którzy wiedzą już o naszej działalności. Nie spełnia to głównego założenia dobrej kampanii marketingowej a mianowicie dotarcia do grupy docelowej – pacjentów szukających w danej chwili pomocy. Dodatkowo obecność w mediach społecznościowych wymaga czasu. Jeżeli chcemy by nasz profil był aktywny i popularny wymaga to załączania wielu ciekawych treści oraz odpowiadania na pytania i komentarze innych użytkowników.

  MojaRehabilitacja

  Najnowszą i najbardziej optymalną formą promocji własnej marki jest obecność na portalu branżowym. Dla fizjoterapeutów oraz dla całej branży rehabilitacji portal MojaRehabilitacja jest korzystną i wszechstronną platformą pozwalająca na prezentację swoich usług, doświadczenia oraz szczególnych zainteresowań zawodowych. Portal MojaRehabilitacja wychodzi na przeciw oczekiwaniom pacjentów szukających kompleksowych informacji na temat fizjoterapeutów, pozwalając na szybki kontakt z odpowiednim specjalistą. Wraz z rozwojem portalu wzrasta liczba pacjentów preferujących portal nad wyniki wyszukiwania Google. Dodatkowo poprzez obecność na portalu wzrasta pozycja Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Obecnie istnieje bardzo szybkie tempo wzrostu liczby specjalistów i placówek dołączających do portalu MojaRehabilitacja.

 • Jak ważny jest wizerunek?

  W przypadku każdej placówki niezwykle ważną kwestią jest dbanie o swój wizerunek. Proces budowania wizerunku to długi niekończący się proces, który przekłada się na liczbę pacjentów. Na wizerunek ma wpływ co najmniej kilka czynników. Pierwszym z nich jest wykształcenie i umiejętności pracowników placówki. Pacjenci widząc rozwijających się specjalistów czują się bezpieczniej wiedząc, że nad ich procesem leczenia czuwa osoba ambitna i zaangażowana. Kolejnym czynnikiem jest doświadczenie. Jeśli placówka istnieje długo na rynku, pomogła tysiącom pacjentów, zdobyła niezbędne doświadczenie w pracy ze szczególnymi jednostkami chorobowymi to wpływa to na uznanie w oczach pacjentów. W dzisiejszych realiach nowych technologi kolejnym ważnym czynnikiem budowania wizerunku są opinie pacjentów. Jest rzeczą bardzo istotną by poprzez swoją codzienną pracę otrzymywać jak najlepsze recenzje. Opinie pacjentów są często kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej placówki. Wiele placówek ma problem z przekonaniem się do budowania własnego wizerunku w internecie. Jednakże zaniechania w tym temacie mogą kosztować nieodwracalne starty i długofalowy odpływ pacjentów do innych ośrodków, które otwierają się na nowych pacjentów zarówno w sieci jak i poza nią. Proces budowania pozytywnego wizerunku jest długofalowy i wymaga zaangażowania. Potrzeba dużej ilości czasu żeby go budować i utrzymać, nikt za nas tego nie zrobi!

 • Jak stworzyć idealny profil na portalu?

  Analizując reakcje osób podczas kupna różnego rodzaju produktów lub poznawania nowych osób można zauważyć jedno. Liczy się pierwsze wrażenie i początkowa ocena. Z czasem dopiero zaczynamy dostrzegać szczegóły, które są równie istotne jak wygląd zewnętrzny. Tak samo musimy myśleć w przypadku budowania swojego profilu.

  O nas

  Jest to kategoria, w której w kilku zdaniach można przedstawić placówkę. Wielu pacjentów czyta tą kategorią uważnie dlatego warto być w tym miejscu oryginalnym i opisać podejście do pracy, wysokie standardy terapii oraz zaangażowanie. Czasem warto dodać kilka dodatkowych słów o sposobie działania placówki by podkreślić jej unikatowy charakter co przekłada się na postępy terapii jak i zadowolenie pacjenta.

  Kursy i szkolenia

  Pacjenci często przywiązują dużą uwagę do tej kategorii, która wskazuje na stały rozwój i zaangażowanie pracowników placówki. Ponadto pacjenci mogą dowiedzieć się jakimi metodami terapeutycznymi pracuje się w placówce.

  Doświadczenie

  Jest to bardzo ważna kategoria bowiem można w niej opisać doświadczenie placówki w konkretnych jednostkach chorobowych lub szczególne umiejętności oraz usługi, których szuka pacjent. Szczególne zainteresowania zawodowe mogą nas znacznie wyróżnić na tle konkurencji.

  Podsumowanie

  • 5 razy częściej pacjenci decydują się na wybór placówki posiadającej pełne informacje na swoim profilu
  • Opinie są ważne, pacjenci preferują profile z większą ilością opinii
  • Większa ilość odsłon Twojego profilu bezpośrednio przekłada się liczbę nowych pacjentów

 • Opiniowanie placówki w internecie

  Biorąc pod uwagę czynniki, które wpływają na podejmowanie decyzji o wyborze placówki opinie pacjentów należą do trzech najważniejszych czynników. Chęć czytania opinii wynika z potrzeby znalezienia odpowiedniego ośrodka, który pomoże pacjentowi wrócić do zdrowia. Opiniowanie specjalistów i placówek przez pacjentów istnieje od zawsze i nie ma od niego odwrotu. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy ale każdy pacjent w swoim środowisku pracy lub domu opowiada swoje subiektywne wrażenia po każdej wizycie. Jest to naturalna kolej rzeczy czy tego chcemy czy nie. Pacjent może również przekazać swoje spostrzeżenia poprzez różne kanały informacji. Może to być rozmowa telefoniczna z bliskimi, komentarz w mediach społecznościowych lub na różnych forach internetowych. Tego typu komentarze stanowią spory problem ponieważ nikt nie sprawdza ich autentyczności i nie moderuje treści (sprawdza meteorytyki wypowiedzi i kultury języka). W takim przypadku placówka nie ma praktycznie żadnych możliwości obrony jeśli zarzuty są bezzasadne. Często osoby odpowiedzialne za prowadzenie placówki nie zdają sobie sprawy, że posiadanie opinii neutralnej bądź negatywnej jest normalną koleją rzeczy. Jak mówi stare przysłowie „Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził” Jest ono jak najbardziej prawdziwe. Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą wpłynąć na niezadowolenie pacjenta. Bardzo często pacjenci oczekują natychmiastowej poprawy stanu zdrowia przy minimalnym zaangażowaniu. Ponadto pacjenci nie mają rzetelnej wiedzy medycznej i nie zawsze potrafią zrozumieć strategię leczenia oraz ograniczone możliwości powrotu do zdrowia. W takich przypadkach należy pamiętać, że neutralna lub negatywna opinia to niestety rzecz normalna i najlepiej przejść nad nią do porządku dziennego. Należy pamiętać, że zdecydowana większość opinii w internecie jest pozytywna, opinie negatywne zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Ponadto większość pacjentów nie analizuje opinii a tylko wyrywkowo je przegląda. Według naszych badań obecność negatywnej lub neutralnej opinii nie stanowi przeszkody w decyzji o wyborze placówki. Dodatkowo profile posiadające tylko pozytywne komentarze wzbudzają czasem podejrzliwość pacjentów.

  MojaRehabilitacja przykłada bardzo dużą wagę do jakości i obiektywizmu opinii pacjenta. Zależy nam na wartościowych opiniach, które będą mówiły o merytorycznych aspektach terapii oraz będą pomagały innym pacjentom wybrać odpowiednią placówkę. Placówka ma za każdym razem możliwość odpowiedzi. na każdy komentarz. Pozwala to na wyjaśnienie sposobu działania (w przypadku opinii neutralnej bądź negatywnej) lub podziękowania (w przypadku opinii pozytywnej). Dowiedz się więcej o naszym systemie moderowania (dalsza część poradnika).

 • Zasady moderowania opinii na portalu MojaRehabilitacja

  Wszystkie opinie są moderowane

  Każdy komentarz zanim zostanie opublikowany na odpowiednim profilu jest czytany i weryfikowany przez administratora portalu. Administrator portalu w pierwszej kolejności sprawdza, czy opinia jest zgodna z regulaminem. Jeśli opinia nie budzi zastrzeżeń to zostaje publikowana. Jeśli opinia nie spełnia kryteriów zawartych w regulaminie jest odrzucana. Jeśli opinia jest nie precyzyjna to wysyłamy informację do pacjenta o jej korektę. Każdorazowo placówka otrzymuje informację o wystawieniu opinii na swoim profilu.

  Kryteria akceptacji opinii

  Żeby opinia była zaakceptowana musi spełniać określone kryteria. Pierwszym z nich jest merytoryczny komentarz dotyczący diagnostyki oraz leczenia. Sam subiektywny komentarz (pozytywny lub negatywny) nie jest brany pod uwagę. Kolejnym z kryteriów jest podejście do opinii z dystansem. Opinie pisane „na gorąco” z dużą dawką emocjonalnych komentarzy (tych pozytywnych i negatywnych) mogą być odrzucone ze względu na brak merytorycznych informacji i profesjonalnego opisu. Trzecim z kryteriów (nie zawsze oczywistym dla części pacjentów) jest możliwość opiniowania wydawana na podstawie własnych doświadczeń. Komentarze wizyt rodziny lub znajomych nie będą akceptowane (wyjątek stanowi przypadek wizyty rodzica z chorym dzieckiem). Ostatnim kryterium moderacji jest kultura użytego w tekście języka.

  Opinie pacjentów nie są anonimowe

  Wbrew pozorom opinie, chociaż niepodpisane imieniem i nazwiskiem, nie są anonimowe. Każdy pacjent, który chce wystawić komentarz na naszym portalu musi zarejestrować się. Tym samym administrator naszej strony posiada dane każdej osoby, która zamieściła komentarz.

  Portal nie usuwa prawidłowych opinii

  Jeśli opinia jest neutralna lub negatywna lecz spełnia warunki regulaminu to jest publikowana. Celem portalu jest jak największa wiarygodność i pomoc pacjentom w znalezieniu odpowiedniej placówki. Im więcej wartościowych i merytorycznych komentarzy tym większy komfort wyboru dla pacjenta.

  Reakcja na negatywne opinie

  W przypadku opinii negatywnych, które są wątpliwe administrator kontaktuje się z pacjentem w celu rozwiania wątpliwości. Jeśli opinia jest zgodna z regulaminem to istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest odpowiedź placówki, która jest najlepszą formą obrony (o tej opcji w dalszej części poradnika), drugą opcją jest prośba o weryfikację opinii. W przypadku drugiej opcji placówka pisze e mail do administratora wraz z uzasadnieniem. Administrator bierze pod uwagę opinię placówki oraz pacjenta i podejmuje decyzję dotyczącą publikacji.

  Dbamy o jakość i rzetelność opinii

  Cały czas rozwijamy i doskonalimy system moderacji tak by opinie pacjentów były pomocną wskazówką w doborze placówki z jednej strony a z drugiej by placówki były oceniane w sposób rzetelny.

 • Wszystko na temat opinii pozytywnych

  Opinie pozytywne i ich pozyskiwanie

  Opinie na temat placówki są jednym z trzech najważniejszych kryteriów wyboru przez pacjentów. Warto znać ich wartość i wiedzieć jak je zdobywać. Najlepszym sposobem zdobywania pozytywnych komentarzy jest informowanie pacjentów o swoim profilu na portalu MojaRehabilitacja. Większość pacjentów zadowolonych z usług nie będzie miała problemu z zarejestrowaniem się i wystawieniu przychylnej opinii.

  Odpowiadanie na komentarze

  Wydawałoby się, że opinie pozytywne nie wymagają komentarza jednak nie jest to najlepsza strategia. Warto odpisywać pacjentom z dwóch powodów. Pierwszym z nich budowa pozytywnego wizerunku. Kiedy odpisujemy pacjenci doceniają nasze dodatkowe zaangażowanie co w dzisiejszych czasach jest rzadkością. Drugim powodem jest budowanie długofalowej relacji z pacjentami. Pacjent poświęca swój czas by nas pozytywnie ocenić więc warto mu za to podziękować.

  W przypadku opinii pozytywnych warto pamiętać o kilku wskazówkach

  • Pamiętaj żeby w podziękowaniach nie skupiać się tylko na grzecznościach. Można jednym zdaniem odnieść się np. do udanej strategi leczenia.
  • Nie wymieniaj szczegółów, których pacjent może sobie nie życzyć
  • Życz zdrowia i zachęcaj do kontynuacji ewentualnych ćwiczeń lub realizacji wcześniejszych założeń
  • Zapraszaj do skorzystania ponownie ze swoich usług jeśli zajdzie taka potrzeba

  Przykłady odpowiedzi na opinie pozytywne

  np. Bardzo dziękujemy za pochwały. Na szczęście nasza terapia i Pani zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń przyniosły oczekiwany efekt. Życzymy zdrowia i zachęcamy do kontynuacji zaleconych ćwiczeń.

  np. Jest nam bardzo miło. Wielomiesięczna praca nad powrotem do sprawności Pani syna była nie lada wyzwaniem ale wspólnymi siłami osiągnęliśmy założone cele.

  np. Dziękujemy bardzo za tak miłe słowa. Muszę przyznać, że dzięki wykorzystaniu najnowszych metod pracy oraz wsparciu całej rodziny udało się zrealizować wszystkie cele.

  Odpowiadanie na opinie

  Jeśli chcesz odpowiedzieć na opinię pacjenta, napisz do nas e-mail z treścią swojej odpowiedzi i nickiem osoby, która wystawiła opinię. Jeśli opinia będzie zgodna z naszym regulaminem dodamy ją w przeciągu 48h.

 • Wszystko na temat opinii neutralnych i negatywnych

  W przypadku pojawienia się neutralnej lub negatywnej opinii na Twoim profilu warto wiedzieć jak się zachować. Poniżej znajdziesz wiele wskazówek, które pozwolą na odpowiednią reakcję.

  • W przypadku gdy opinia podważa strategię leczenia lub postawioną diagnozę zawsze warto w sposób merytoryczny wytłumaczyć szerszy kontekst sytuacji pacjenta i wskazać kontrargumenty. Pacjent bardzo często nie ma większej wiedzy medycznej dlatego skupia się na wąskim zagadnieniu terapii nie znając wskazań i przeciwwskazań do zastosowanego leczenia.
  • Jeżeli pacjent nie jest zadowolony z efektów leczenia warto w sposób merytoryczny przekazać swój punkt widzenia i przedstawić zalety zastosowanej strategii leczenia. Można wytłumaczyć pacjentowi, że w medycynie nie ma jednej słusznej drogi leczenia a wiele różnych dróg może prowadzić do zdrowia.
  • Jeśli uwagi dotyczą czasu trwania wizyty lub spóźnienia staraj się w sposób merytoryczny wyjaśnić co było powodem zaistniałej sytuacji (np. konieczność przedłużenia innej wizyty, awaria systemu komputerowego lub chwilowy brak komunikacji w obrębie gabinetu) Koniecznie poinformuj, że tego typu sytuacje są jednostkowe.
  • W odpowiedzi używaj prostego języka zrozumiałego dla każdego pacjenta. Jeśli musisz użyć profesjonalnego zwrotu medycznego to w nawiasie podaj jego wytłumaczenie. Niech Twoja wiedza i znajomość zagadnienia nie stanowi podstawy do wywyższania się.
  • Pamiętaj żeby każda wypowiedź była pisana na chłodno po zastanowieniu się i przemyśleniu zaistniałej sytuacji. Nie daj się ponieść emocjom i zawsze staraj się by każda odpowiedź cechowała się profesjonalizmem i tylko medycznym podejściem do zagadnienia.
  • Pamiętaj by pomimo niekorzystnej opinii zawsze być grzecznym, używać kulturalnego języka i nie obrażać pacjenta. Pisanie odpowiedzi nacechowanej złymi emocjami może dawać pacjentowi bardzo niekorzystne wrażenie na temat placówki.
  • Jeśli pacjent czuje się urażony lub nie jest zadowolony i ma rację, staraj się wyjaśnić całą sytuację, jeśli trzeba to przeproś. Tego typu zachowanie nie jest popularne (wielokrotnie ego jest tak duże, że nie pozwala na słowo „Przepraszam”) dlatego pacjenci tym bardziej to docenią. Przecież nie ma ludzi nieomylnych a tylko ten nie popełnia błędów kto nic nie robi.
  • Pamiętaj, że jeśli czujesz, że opinia jest nieuzasadniona możesz zgłosić administratorowi prośbę o weryfikację opinii. W przypadku tej opcji napisz e mail do administratora wraz z uzasadnieniem. Administrator bierze pod uwagę opinie placówki oraz pacjenta i podejmuje decyzję o publikacji opinii.
  • Pamiętaj, że każda opinia (nawet ta neutralna lub negatywna) jest bezcenna. Dzięki niej mamy ocenę postrzegania naszych umiejętności. Jeśli, w niektórych przypadkach refleksja pacjenta jest słuszna to powinna dać do myślenia. Może czasem warto zastanowić się nad podejściem do niektórych aspektów leczenia oraz budowania relacji z pacjentem.

  Przykłady odpowiedzi na opinie neutralne lub negatywne

  np. Rozumiem, że w tym wypadku nie była Pani zadowolona z braku postępów terapii. Jednakże ilość przeciwwskazań jaka została ustalona podczas badania znacznie zawęziła możliwości terapeutyczne a stan ostry dodatkowo wskazywał na zachowanie szczególnej ostrożności.

  np. Przepraszam, że musiał Pan czekać, jednakże w tym dniu w naszej placówce mieliśmy awarię systemu informatycznego co wywołało błędne komunikaty dotyczące godzin ustalonych wizyt. Niestety w przypadku zaawansowanego oprogramowania czasem pojawiają się nieuniknione błędy, na które nie mamy wpływu.

  np. Rozumiem Pani niezadowolenie jednakże należy uczciwie powiedzieć, że nasza strategia leczenia była oparta na terapii w gabinecie oraz profilaktyce. Jak sama Pani przyznała nie stosowała się Pani zasad profilaktyki. W każdym przypadku leczenia należy pamiętać, że na sukces terapeutyczny składają się efekty leczenia w gabinecie jak i stosowanie się do wskazówek w pozostałym czasie (wskazania i przeciwwskazania).

  Na sam koniec warto pamiętać, że zdecydowana większość opinii w internecie jest pozytywna, opinie negatywne zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Ponadto większość pacjentów nie analizuje opinii a tylko wyrywkowo je przegląda. Według naszych badań obecność negatywnej lub neutralnej opinii nie stanowi przeszkody w decyzji o wyborze placówki. Dodatkowo profile posiadające tylko pozytywne komentarze wzbudzają czasem podejrzliwość pacjentów.

  Odpowiadanie na opinie

  Jeśli chcesz odpowiedzieć na opinię pacjenta, napisz do nas e-mail z treścią swojej odpowiedzi i nickiem osoby, która wystawiła opinię. Jeśli opinia będzie zgodna z naszym regulaminem dodamy ją w przeciągu 48h.